The Cost Of Going Organic VS Non Organic

Turn Your Challenges To Your Greatest Triumphs

The Cost Of Going Organic VS Non Organic

9

Why buy organic and grass fed?

 

Do you think everything we put in our body affects our bottom line health? Things like: chemicals, preservatives, food coloring, hydrated oils…

 

You better believe it does.

 

And do you think everything that goes into the animals we eat affects our overall health? Like antibiotics, hormones and corn feed.

 

You better believe it!

 

The primary reason to buy organic products and grass fed meats is to avoid exposure to chemical pesticide residues, foreign chemicals, antibiotics and hormones. Another reason is to help support family farming methods for plants and animals that are healthier in the long run for the earth’s soils and water supply.

 

There are nutritional benefits to certain organic foods as well. A 2014 analysis of multiple studies by the British Journal of Nutrition, for instance, concluded that organic crops contained higher antioxidant levels than their non-organic counterparts.

 

If you’re on a budget and have limited resources, you’ll get more bang for your organic shopping dollars health wise by splurging in the following categories:

 

  • Fruit and vegetables: Rinsing conventional produce doesn’t effectively reduce all pesticide residues. Organic produce isn’t treated with synthetic fertilizers or most synthetic pesticides as a matter of course. Buying organic produce can help avoid long-term exposure to such residues.
  • Poultry: Organic poultry is almost always raised without the routine use of antibiotics—drugs in food that the animals eat—that are triggering a rise in antibiotic-resistant bacteria. Also, organic poultry can’t be fed “litter,” a mixture of droppings, spilled feed, and feathers, or arsenic drugs.
  • Meat: Organic cattle aren’t raised with routine antibiotics either. That’s a plus, but for optimal nutritional benefits look for beef labeled “Grass-fed Approved” or “USDA Process Verified grass-fed.” Studies suggest that meat from such animals might provide more health benefits than meat from animals fattened on a conventional grain diet.
  • Milk: Organic milk contains about 60 percent more heart-healthy omega-3 fatty acids than non-organic, a benefit that also extends to yogurt and cheese, according to research. Also, organic dairy cows aren’t treated with growth hormones nor are they fed a diet containing animal byproducts.

  

According to a Consumer Report study…

 

Comparing the cost of a market basket of organic goods—fruits and vegetables, meat and chicken, milk, and other edibles—to their conventional counterparts at eight different national, regional, and online grocers.

We compared more than 100 product pairings in all. On average, organic foods were 47 percent more expensive, but the range was huge.

 

Trader Joe’s, Wegmans, Costco, Sprouts Farmers Markets had the best overall prices on organics.

 

Consumer Reports:

The cost of organic food

A new Consumer Reports study reveals how much more you’ll pay.

Hint: Don’t assume that organic is always pricier.

Published: March 19, 2015

 

 

Regular strawberries: $3.99 per pound

Organic strawberries: $4.49 per pound

Buying a pound of organic strawberries each week would cost you about $26 more than buying non-organic over the course of a year.

 

Bananas

Regular bananas: $0.79 per pound

Organic bananas: $0.89 per pound

Buying two pounds of organic bananas each week would cost you about $10 more than buying non-organic over the course of a year.

 

Peaches

Regular peaches: $3.49 per pound

Organic peaches: $3.99 per pound

Buying a pound of organic peaches each week would cost you about $26 more than buying non-organic over the course of a year.

 

Cantaloupe

Regular cantaloupe: $3.49 each

Organic cantaloupe: $3.99 each

Just like with the strawberries and peaches, buying one organic cantaloupe each week would cost you just $26 more than buying non-organic over the course of a year.

 

 

Tomatoes

Regular tomatoes: $1.99 per pound

Organic tomatoes: $2.99 per pound

Buying a pound of organic tomatoes each week would cost you about $52 more than buying non-organic each year.

 

Avocados

Regular avocados: $2.50 each

Organic avocados: $2.79 each

Buying three organic avocados each week would cost you about $45 more than buying non-organic over the course of a year.

 

Onions

Regular onions: $1.49 per pound

Organic onions: $1.99 per pound

Buying a pound of organic onions each week would cost you about $26 more than buying non-organic over the course of a year.

 

Pork Bacon

Regular bacon: $5.99 per 10-ounce package

Organic bacon: $6.49 per 8-ounce package

Buying ten ounces (a typical size package) of organic bacon each week would cost you about $110 more than buying non-organic over the course of a year.

 

Chicken

Regular chicken: $10.16 for a 4.08-pound chicken ($2.49 per pound)

Organic chicken: $9.54 for a 3.19-pound chicken ($2.99 per pound)

Buying four pounds of organic chicken each week would cost you about $105 more than buying non-organic over the course of a year.

 

Milk

Regular milk: $4.39 per gallon

Organic milk: $6.99 per gallon

Buying a gallon of organic milk each week would cost you about $135 more than buying non-organic over the course of a year.

 

Almond Milk

Regular almond milk: $3.69 per carton

Organic almond milk: $3.69 per carton

 

Eggs

Regular eggs: $2.99 per dozen

Organic eggs: $4.79 per dozen

Buying a dozen organic eggs each week would cost you about $95 more than buying non-organic over the course of a year.

 

Black Beans

Regular black beans: $0.99 per can

Organic black beans: $1.39 per can

Buying a can of organic black beans each week would cost you about $20 more than buying non-organic over the course of a year.

 

Ketchup

Regular ketchup: $2.79 per 32-ounce bottle 

Organic ketchup: $1.99 per 24-ounce bottle

 

Peanut Butter

Regular peanut butter: $2.49 per jar

Organic peanut butter: $4.99 per jar

Buying a jar of organic peanut butter each week would cost you about $130 more than buying non-organic over the course of a year.

 

( In our popular program www.My30DayWeightLossChallenge.com we have you on a total organic and grass-fed diet plan for 30 days.  We want to recalibrate the good fat burning hormones in your body)

 

In your corner,

Greg Crawford